Sıkça Sorulan Sorular

İNGİLİZCE BİLMEK ŞARTMIDIR?

Cevap kesinlikle HAYIR! Green card sahibi olabilmek için kesinlikle

Hiç bir dil şartı aranmamaktadır. Üstelikte Amerika da hiçte azımsanmayacak Türk nüfusu olduğunu bilmekte yarar var.Bu ülkeye gittiğiniz takdirde işlerinizi aksatmayacak en azından temel ihtiyaçlarınızı zorlanmayacak bir şekilde karılayabilirsiniz.

 

Hem Türk hem de Alman vatandaşlığım var. Ben nasıl başvuru yapmalıyım?

 

İki ülke vatandaşlığına sahip olabilirsiniz fakat kuraya katılıma uygunluk ülkeniz normal şartlarda doğduğunuz ülkedir. Kuraya katılıma uygunluk ülkesi yaşadığınız ülke veya vatandaşı olduğunuz ülke demek değildir. Bir ülkenin yerlisi olmak genellikle o ülkede doğmuş olmak demektir. Ancak, göçmenlik amaçları için ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın 202(b) sayılı maddesine göre, bir kişi doğmadığı bir ülkeye göre de değerlendirilmeyi talep edilebilir. Bir ülke ya da coğrafi bölgeden gelen göçmenlere sayı sınırlaması olduğu için her kişi bir ülke kotasından yararlanmalıdır. Değerlendirdiğiniz ülke hangi ülkenin sayı kotasından yararlandığınızı gösterir. Uygunluk ülkeniz normal koşullarda doğduğunuz ülke olacaktır. Ancak, uygunluk ülkenizi eşinizin doğduğu ülke ya da doğduğunuz zaman orada yerleşik olarak ikamet etmedikleri ve orada doğmadıkları takdirde anne babanızın doğduğu ülke olarak seçebilirsiniz. Değerlendirildiğiniz ülke ancak bu üç şekilde belirlenebilir. Başvuruda yanlış veya uygun olmadığınız bir ülkeye göre değerendirilmeyi talep etmek başvurunuzun diskalifiye olmasına neden olabilir.

 

Hangi ülke vatandaşları Green card a başvuru yapabilirler?

Amerikan hükümeti çeşitli sebeplerden dolayı Green card verdiği bölgeleri kısıtlamıştır.Aşağıda hangi bölgeden hangi ülkelerin kısıtlı olduğu ya da hangi ülkelerin bu çekilişe katılabileceğini görebilirsiniz.

AFRİKA: Afrika kıtasında bulunan bütün ülkeler ve kıtaya komşu ada ülkeler çekilişe katılabilirler.
ASYA: Çin, Hindistan, Pakistan, Filipinler, Güney Kore ve Vietnam hariç bütün ulkeler, Hong Kong ve Tayvan dogumlular çekilişe katılabilirler.
AVRUPA: İngiltere ve bağlı devletler hariç tüm Avrupa ülkeleri (Kuzey İrlanda dahil) çekilişe katılabilirler.
KUZEY AMERİKA: Sadece Bahama Adaları çekilişe katılabilir. (Kanada katılamaz)
PASİFİK ULKELERİ: Bu bölgedeki bütün ülkeler; Avusturalya, Yeni Zellanda ve Papua Yeni Gine, Güney Pasifik’deki tüm ülke ve adalar çekilişe katılabilir.
GÜNEY AMERİKA, ORTA AMERİKA ve KARAYİPLER: Kolombiya, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Jamaika ve Meksika hariç tüm ülkeler çekilişe katılabilirler.

 

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILIR NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Green card başvuruları 3 mayıs 2016 ile 30 eylül 2017 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yine takip eden yılın mayısın ilk haftasında ise çekiliş sonuçları açıklanmaktadır. Çekiliş sonrası yapılacak işlemler için ise lütfen tıklayınız (Buraya yazmış olduğumuz Green card çekiliş sonuçları kısmının linkini ekleyeyebiliriz) .

 

GREEN CARD İÇİN BİR YAŞ SINIRLANDIRMASI VAR MI?

    

Herhangi bir yaş sınırlandırılması yoktur. Fakat başvuru yapılabilmesi için lise mezunu olmak şarttır. Veya son 5 yılınızın minimum 2 sene bir işte çalışıp o işin erbabı olmanız ve bunu belgelemeniz gerekmektedir. İstenilen koşullara bakıldığında ise zaten ülkemizde 18 inizden önce bir liseden mezun olmak imkansız olduğundan 18 yaşın altında ki pek çok birey bu çekilişe katılamayacaktır. Ailesi başvuran ve 18 yaşın altında ki bireyler ise ebeveynleri bu hakkı kazandığında otomatik olarak green card avantajlarından yararlanacaklardır.