Green Card Dolandırıcılığı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sene binlerce kişi Amerika da yaşama ve çalışma hayali kuruyor. Amerikan göçmenlik bürosu bu sene dünya da 84 bin kişiye Green Card şansı vereceğini açıkladı. Çocuklu aileleri de hesapladığımızda bu rakam 250 bin civarında oluyor. Fakat bu fırsat kapısı bazıları için ise dolandırıcılık şansı doğuruyor. Özellikle son 2 senede başvuran insanlara Amerikan göçmenlik bürosu adına gönderiler gelerek bazı masrafların olduğu ve bu masraf ücretlerinin belirli tarihlere göre dolandırıcıların vermiş olduğu hesaplara yatırılması gerektiğini belirten bir mektubun bulunduğu yazılar iliştiriliyor. Tamamı ile dolandırıcıların işi olan bu gönderiler bir de karşı ödemeli olarak elinize ulaşıyor. Uzmanlar bu konu hakkında çekilişe katılacak olanları uyarıyor.2003 ten beri bu tip yazışmalar sadece elektronik ortamlarda yapılmaktadır. Kesinlikle yazılı olarak herhangi bir gönderim yapılmamaktadır. Yine en dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de aracı kurumlardır. Başvuruların eksiksiz ve düzgün yapılmasına dikkat edildiği için çekilişe katılanların çok büyük bir kısmı bu firmalar aracılığıyla başvurularını yapıyorlar. Son dönemde yine bazı dolandırıcılar basit bir site kurup insanların hayalleriyle oynuyor ve paralarını alıp ortadan kayboluyorlar. Hatta bazıları sizlerden aldığı paraları bağış diye gösterebiliyor ve yasal yollardan hakkınızı aramanız gibi bir olasılığı ortadan kaldırıyorlar. Uzmanlar başvuru esnasında Amerikan göçmenlik bürosu tarafından gönderilen kodların ya da ekran görüntülerinin screen shot ile başvuru yapan kişilere gönderilmesi gerektiğini de hatırlatmaktadırlar. Bu ekranda confirmation number dediğimiz teyit numaraları bulunmaktadır. Bu numaralar başvuruların eksiksiz bir şekilde tamamlandığı anlamına gelmektedir. Bu şekilde de dolandırılma olasılığınız daha aza indirgeniyor. Biz adres USA ekibi olarak size başvurularınızdan sonra ekran görüntüleriyle birlikte elektronik imzaları da iletiyor olacağız. Yine göçmenlik bürosu tarafından aradığını söyleyen kişilere de biat etmememiz konusunda uyarılıyoruz. Bu tip durumlarda herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka aracı firmanız ile görüşmelisiniz. Onlar gerekli uyarıları neler yapılması gerektiğini sizlere bildireceklerdir. Tabi bunun için de herhangi bir firmayı değil konusunda uzman olan ve bilinçli bireyleri bünyesinde barındıran firmaları tercih etmelisiniz.

Sadece çekiliş esnasında değil çekilişi kazandıktan sonra bile dolandırıcılar kötü emelleri ile peşinizi bırakmamakta ve sizleri olabilecek her türlü yöntem ile kandırmaya, paralarınızı gasp etme çalışmalarına devam etmektedirler. Çekilişi kazanan bireylerin de işlemleri halletmeleri için uzun bir dönem gerekmektedir. Bu dönemleri kısaltıp işlemlerini eksiksiz yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu işlemleriniz için biz kesinlikle aracı firmalarınızı devreye sokarak ufak ücretler ile bu işlemi onlara bırakmanızı öneriyoruz. Çünkü dolandırıcılar sizleri aradığında sizler bu işleri çoktan aracı firmalara devrettiğinizden kimlerin ne amaçla aradığını az çok tahmin edebiliyor olacaksınız. Dolandırılmamak için kesinlikle T.C .kimlik numaralarınızı isteyen kişilere bu numaralarınızı vermeyin. Çünkü başvurular için kesinlikle T.C. kimlik numaranız gerekmemektedir. Sizlerden bunu isteyen aracı firma dahi olsa vermeyiniz. Kesinlikle ve kesinlikle herhangi bir aracı kurumu tercih etmeyiniz. Yani dikkat etmeniz gereken maddeleri toparlayacak olursak:

  • Göçmenlik bürolarından geldiği iddiaa edilen gönderileri kabul etmeyiniz,
  • C. kimlik numaralarınızı paylaşmayınız,
  • Confirmation number yani bizim başvuru bilgilendirme formu dediğimiz numaralardan oluşan ve başvurunuzun yapıldığını belirten formları aracı firmalarınızdan isteyiniz,
  • Başvuru yapacağınız firma ile mutlaka iletişime geçiniz,
  • Çekilişi kazansanız dahi aracı firmalar ile kalan işlemlerinizi halletmeye özen gösteriniz veyahut gerekli bilgilendirmeyi a dan z ye aldığınıza emin olunuz.

Amerika rüyalarınızı kabusa çevirmek isteyen dolandırıcılara karşı dikkatli olunuz.